Schrack Technik spol. s r.o.
  • Stykače

    Stykače Schrack Technik umožní spínání zátěží v širokém rozsahu. Věnujte pozornost spínání Vašich zařízení s produkty Schrack.

Stykače

Téma správné volby, nastavení a nasazení  stykačů a tepelných relé s sebou přináší nejrůznější formy a typy otázek. V následujícím textu se na některé klíčové otázky pokusíme najít odpověď. Klíčovým zůstává vlastní pojem stykače, resp. rozdíl mezi stykačem a relé a kdy který vlastně použít. K dispozici máme celou řadu typů a provedení stykačů: modulární, pomocné, vzduchové apod. V jednotlivých odstavcích si popíšeme základní rozdíly mezi jednotlivými typy stykačů a jejich optimální nasazení do konkrétní aplikace.

Katalog Energie & Průmysl

Katalog Energie & Průmysl - Schrack Technik Vám nabízí tento katalog v nové interaktivní podobě.

Prolistujte si katalog online

Označení "stykač" bylo původně použito pro tehdy obzvláště robustní a výkonná relé. Stykače jsou elektromagnetické spínače, které jsou schopny připojit nebo odpojit zařízení při vyšším proudovém zatížení než relé. Stykač slouží zejména ke spínání zátěže, naopak relé je používáno především k ovládání. Co mají stykač a relé společného? Jsou oba používány v řídících obvodech a v oblasti průmyslových aplikací. Stykače mají zpravidla dvě přepínací polohy. Z důvodu bezpečnosti mají stykače vždy dva kontakty v jedné proudové dráze.

Instalační stykače
Instalační stykače

Instalační stykače Schrack Technik pro bezpečné řízení automatizačních procesů.

Pomocné stykače
Pomocné stykače

Pomocné stykače jako ideální spojení s hlavními stykači Schrack Technik.

Stykačové kombinace
Kombinace stykačů

Stykačové kombinace – ideální řešení od Schrack Technik.

Motorové spínače
Motorové spínače

Optimální řešení ochrany motorů pomocí motorových spínačů série BE.

Tepelná relé
Tepelná relé

Zabezpečte motory proti výpadku fáze nebo přetížení.

Vzduchové stykače
Vzduchové stykače

Vzduchové stykače Schrack Technik představují alternativní řešení ke klasickým stykačům.

Konstrukce stykačů

Stykač se skládá z magnetické cívky, jádra cívky a kotvy. Přivedením napětí na cívku vzniká magnetické pole a dojde k přítahu kotvy. Kotva je osazena kontakty, které se spojí či “rozpojí” s kontakty pevnými.

Kontakty rozeznáváme spínací, rozpínací, hlavní a pomocné. Stykače se skládají z pláště, magnetického obvodu, cívky a spínacích kontaktů. Stykače se rozdělují do kategorií podle druhu proudu zátěže a použití. Příslušná kategorie musí být na stykači uvedena.

Jednotlivé typy a modely stykačů se zpravidla označují kombinací či posloupností čísel. Jednomístné číselné označení (1-6) představuje model s kontakty, které jsou určené pro spínání řídících jednotek osvětlení. Dvoumístným číselným kódem se označují stykače s pomocnými kontakty.

Běžné vybavení stykače

Stykače může být vybaven kromě hlavních i pomocnými kontakty pro ovládací obvody, mechanickým blokováním, které mezi dvěma stykači zabraňuje jejich současnému zapnutí.  

Údržba stykače

Naše stykače nevyžadují žádnou údržbu. Po případném překročení maximálního počtu spínacích cyklů (podle typu stykače až 106 sepnutí) se stykač vymění za odpovídající nebo novější typ.