Schrack Technik spol. s r.o.
  • LED pásky a LED Flex Pásky - Tipy pro profesionály

LED pásky - efektivní osvětlení té nejvyšší úrovně

Zejména v obytných místnostech mohou LED flex pásky zajistit barevné akcenty a zvláštní osvětlení. LED pásky jsou vhodné pro podsvícení televizorů nebo nábytku, jakož i pro účinné osvětlení v obývacím pokoji nebo ložnici. Ale hojně využívané jsou také pro obchodní prostory, kde jsou často používány při dekorativním návrhu osvětlení a pomáhají tak nasměrovat pozornost zákazníků k nabízeným produktům.

Tipy pro výběr, technické řešení a kvalitativní aspekty pro použití LED pásků

Dvěma nejdůležitějšími faktory při návrhu LED řešení je velikost protékající proudu a tím pádem vznikající teplo. Teplo je faktorem, který je zodpovědný za životnost LED a proto jej nelze opomenout.

PROUD

Vzájemně mohou být připojeny pouze komponenty, které mají stejné parametry, jako je pracovní napětí nebo proud. Kompatibilní jsou např. 12V LED diody pouze s napájecími zdroji 12V DC a zdroje proudu např. 350mA jsou použitelné s odpovídajícími LED pracujícími na konstantním proudu 350mA. Nikdy nepoužívejte zařízení s nekompatibilními parametry, protože to může vést k poškození LED diod. Při realizaci stmívání resp. při montáži napájecích zdrojů, kontrolérů a stmívačů dbejte na to, aby tyto prvky nebyly zatíženy na 100%. Vždy počítejte s výkonovou rezervou 25%.

HLINÍKOVÉ PROFILY

Doporučujeme, aby naše LED pásky byly vždy osazovány do hliníkových profilů, protože je pak zajištěn dobrý odvod tepla a také dlouhá živostnost LED. Uvědomte si prosím, že různé materiály mají různé koeficienty roztažnosti. Proto se tedy vlivem tepla rozšiřují s teplem a při ochlazení se zase stahují. Vezměte prosím na vědomí, že pokud provedete zakrácení hliníkových profilů a souvisejících plastové krytů na míru za určité teploty, při její změně pak může nastat vzájemné pnutí materiálů. Vyjdeme-li z teploty 20 ° C dochází ke změny délky u hliníku od 0,25 mm na metr a plastu je změna pak 0,70 mm na metr na každých 10 ° C  teplotního rozdílu. U pásky LED Flex lze očekávat přibližně stejnou hodnotu roztažnosti jako u hliníku.

NEOHÝBEJTE

Ujistěte se, že při montáži a zpracování dílů, nejsou významné ohyby LED pásků, a ani nedochází k jejich vedení přes ostré hrany. Pokud již musí vést pásek přes roh, zajistěte vhodnou podložku s dostatečně velkým poloměrem ohybu a navíc v místě, kde nejsou k LED čipy nebo rezistory.

SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ NIKOLI

Nikdy nepřipojujte druhou nebo další roli LED Flex pásku do série. To může způsobit, že LED diody na začátku a na konci linie svítí s jinou intenzitou. U LED Flex pásků RGB může dokonce docházet k barevným rozdílům. Chcete se připojit více rolí LED pásku, musí se provést jejich paralelní zapojení. Aby se dosáhlo rovnoměrného světelného efektu, doporučuje se použít propojovací vodiče o dostatečném průřezu a omezené délky. Doporučuje se, aby nebyla překročena délka 10m při použití Cu vodiče o průřezu 1,5 mm2.

CHRAŇTE PŘED PŘÍMÝM SLUNEČNÍM ZÁŘENÍM

Napájecí zdroje, regulátory, stmívače, ale i další LED produkty nesmí být nikdy vystaveny přímému slunečnímu záření. Žádné části instalace nesmí být vystaveny působení cizích zdrojů tepla a vlastní instalace má zajištěn řádný odvod tepla do okolí.

SPRÁVNĚ ZAIZOLUJTE

Výsledkem instalace LED může být značný počet otevřených pájených spojů. Zejména na začátku, na konci, a na rozhraní je proto třeba zvýšené opatrnosti, pokud jsou tyto výrobky montovány na vodivé povrchy. Proto je při použití hliníkových profilů nutno zajistit dostatečnou izolaci mezi LED páskem a hliníkem, aby se zabránilo zkratu.

PŘEZKOUŠENÍ

Zkontrolujte ještě před instalací, zda LED pásky jsou v bezvadném stavu a ověřte jejich funkčnost. To lze provést snadno připojením pomocí dodaného napájecího adaptéru a kontrolou LED.

Co zvážit při nákupu LED pásků?

Účinnost LED – počet lumenů na watt

Dobrá reprodukce barev u bílých LED pásků (Ra index alespoň 80)

Životnost

Odpovídající příslušenství (LED ovladače, AL profily, kryty ...)

Obtížnost instalace LED pásků (dělitelnost LED pásku, oboustranná lepící páska, atp.)

LED pásky, LED Flex pásky u Schrack Technik

Jejich výhody

  • Vysoký výkon: Schrack Technik LED Flex pásky mají vysoký světelný výkon až 2080 lm/m
  • Konzistentní barva: Velmi lehké barevné rozdíly u LED pásky (barevné odchylky v závislosti na barvě světla pod 200 K)
  • Optimální chlazení: LED pásky a LED Flex pásky mají dlouhou životnost díky optimálnímu chlazení v kombinaci s odpovídajícími hliníkovými profily
  • 4 odstíny bílé barvy: Schrack Technik LED pásky jsou k dispozici ve 4 různých odstínech bílého světla (ultra teplá bílá, teplá bílá, neutrální bílá, studená bílá)
  • Praktičnost: LED Flex pásky Schrack Technik jsou k dispozici v praktických návinech a jsou samolepicí

Zakupte LED pásky a LED Flex pásky u nás!

Schrack Technik Online Shop nabízí širokou škálu LED Flex pásků a LED pásků. Využijte výhody našich produktů a vytvořte jedinečné světelné realizace.

LED pásky na e-shopu

LED osvětlení
LED osvětlení

Světelné diody nebo též LED (světlo emitující diody) jsou elektrické součástky na bázi polovodičů.

NEW TRIA LED osvětlení
NEW TRIA LED

NEW TRIA LED představuje inovativní světelné řešení postavené na technologii LED. Jsou určeny pro stropní vestavnou montáž.

ARKTUR LED svítidlo
ARKTUR LED svítidlo

Arktur, to je špičkové průmyslové světelné řešení s extra výkonem, překonávající konvenční výbojky.