>

Související témata

KNX - Smart Home

Aplikace produktů KNX

Inteligentní řízení domácnosti umožňuje úsporu provozních nákladů, zvýšení energetické účinnosti, zajišťuje větší bezpečnost a také zvyšuje komfort.

Bezpečnost: Systém KNX zajišťuje bezpečnost a umožňuje např. stiskem tlačítka celý dům rozsvítit. Detektory pohybu a okenní kontakty lze použít pro více funkcí v systému, například na poplach nebo řízení vytápění. Dveře mohou být monitorovány kamerami a na vašem chytrém telefonu / tabletu jsou hlášena varování. 

 • Osvětlení

Se systémem KNX můžete používat úsporné světelné scény nebo ovládání osvětlení snímači pohybu, přítomnosti nebo čidly jasu.

 • Spotřebiče

Zapomenutý zapnutý sporák? Neodpojená žehlička? S řešením KNX mohou být vybrané elektrické okruhy odpojeny od sítě při odchodu z domu.

 • Dálkové ovládání

Různá zařízení lze zapnout či ovládat pouhým stiskem tlačítka. Díky sběrnici KNX lze prostřednictvím chytrého telefonu/tabletu vzdáleně ovládat garážová vrata, spínače osvětlení, zavlažování zahrady, atd.

 • Klimatizace/topení

Obývané nebo technické místnosti lze individuálně nastavit na různé teploty podle požadavků. To vytváří ideální vnitřní klima v závislosti na konkrétním použití a snižují náklady na vytápění.

 • Audio/Video

Pomocí sběrnice systému KNX lze zapínat/vypínat hudbu na jakémkoliv místě v domě. 

 • Žaluzie a stínící prostředky

Žaluzie, rolety a markýzy lze řídit pomocí dálkového ovládání nebo chytrého telefonu/tabletu kdekoli v domácnosti. Stejně tak je možné automatické řízení roletových systémů v závislosti na větru, dešti, nebo pomocí senzoru jasu udržovat světelné podmínky v místnostech.

 • Úspora energie

Je-li otevřeno okno, vytápění je automaticky regulováno tak, aby se zabránilo zbytečným ztrátám energie.

 • Odečty měřidel

Se systémem KNX lze získat údaje o spotřebě v reálném čase.

KNX/Ethernet

Se standardem KNXnet/IP se zasílají telegramy přes Ethernetovou síť (LAN). I s pomocí stávající sítě, infrastruktury a technologie lze přenášet KNX data (telegramy) na velké vzdálenosti. Za pomoci KNXnet/IP lze jednoduše spojovat linie mezi budovami či jednotlivými patry.

VŠECHNY SMART HOME PRODUKTY KNX V ONLINE SHOPU

Síť KNX

Síť KNX® nabízí rozhraní pro mnoho dalších technologií, jako jsou Ethernet (LAN), USB, BACnet, ovládání osvětlení s DALI, atd. V síti KNX je proto snadná výměna informací a dat.

KNX Senzory

Snímače v systému KNX jsou nejčastěji tlačítkové panely s 1 až 4 páry tlačítek, sloužících například k ovládání žaluzií nebo intenzity osvětlení. Jejich součástí mohou být i teplotní čidla. Pro automatickou regulaci osvětlení jsou k dispozici senzory jasu, čidla přítomnosti a pohybu. K měření a monitorování venkovních klimatických podmínek slouží meteostanice s integrovanou sběrnicovou svorkou. Tyto senzory zpracovávají přijaté informace a příkazy odešlou telegramy patřičným akčním členům.

KNX Akční členy

Akční členy přijímají telegramy od senzorů a jim určené informace převádí na akci vypnutí osvětlení, snížení teploty, atd. Akční člen je tedy řídící jednotka pro příslušný spotřebič (světla, topení, žaluzie, atd.).

Základní fakta o KNX Smart Home

 • Centrální funkce: Vypnutí všech světel při odchodu z domu.

 • Ovládání scén: Jedním tlačítkem nastavení více činností – intenzita osvětlení, poloha žaluzií a pod.

 • Ovládání světel: Při řízení světel s použitím čidla jasu, přítomnosti či pohybu je úspora energie až 75%.

 • Centrální ovládání: Veškeré vybavení v bytě připojené ke KNX sběrnici, může být ovládáno přes tlačítka, dotykový panel nebo chytrý telefon.

 • Simulace přítomnosti: Tato simulace může odradit zloděje, pokud jste např. na dovolené.

 • Klimatizace a vytápění: Regulace jednotlivých místností, automatické vypnutí topení při otevření okna dokáže ušetřit až 30% energií na vytápění.

 • Optimalizace spotřeby energie: Monitorování spotřeby energie a její optimální využití s připojenými zdroji obnovitelné energie.

 • Panické tlačítko: Toto tlačítko je umístěné v blízkosti postele, rozsvítí světla v celém domě a vyplaší případného zloděje.

Katalog

V tomto katalogu naleznete přehled produktů, informací včetně technických údajů ke komponentům KNX:

 1. prolistovat online
 2. objednat zdarma v eshopu
 3. stáhnout v pdf

Certifikát

Schrack Technik obdržel oficiální osvědčení o členství v KNX společnosti, KNX Association CVBA.

Programová data KNX pro Engineering Tool Software ETS3 až ETS5

V eshopu u jednotlivých KNX produktů naleznete v záložce "Ke stažení" odpovídající programová data pro ETS3, ETS4, ETS5 ke stažení, stejně tak jako další návody.

VÍCE INFORMACÍ

Mimo jiné, i v naší sekci "Ke stažení" na úvodní webové stránce, naleznete tato programová data (ETS3, ETS4, ETS5).

PŘEJÍT DO SEKCE KE STAŽENÍ

Produkty KNX Smart Home

Co si představit pod pojmem KNX?

KNX je nejrozšířenější a nejuniverzálnější systém inteligentního ovládání nejen rodinných domů, ale i velkých komerčních či průmyslových budov. Přístroje s logem KNX jsou zárukou kvality, kompatibility a nejširších možností systémových řešení, od ovládání světel, stínících systémů, klimatizací, až po ovládání přístupových systémů.

Topologie systémové instalace standardu KNX je velice jednoduchá a její základ tvoří sběrnice, přes kterou spolu komunikují všechny přístroje, zařízení a ovládací prvky. Pro nejjednodušší řízení, například žaluzií nebo osvětlení, mohou být použité klasické nástěnné ovladače či vizualizační tabla s LCD panelem. Nejen pro ovládání komplexnějšího řešení uživatelé ocení například možnost využití chytrých mobilních telefonů a tabletů.

Všechny ovládané prvky, kterými je domácnost vybavena (světla, žaluzie, vytápění, klimatizace,…) jsou řízeny pomocí tzv. akčních členů. Tyto akční členy jsou zabudovány v rozváděčích a na základě pokynů uživatele řídí dílčí části vybavení bytu. Díky tomu má uživatel nepřeberné možnosti nastavení. Například může jedním tlačítkem rozsvítit světla, stáhnout žaluzie a zapnout topení (ovládání scén). Vše lze řídit z jakéhokoli místa v domě. Záleží pouze na uživateli, jakou konkrétní funkci přiřadí kterému tlačítku.

Celý systém je takzvaně decentralizovaný, tzn., že jednotlivé akční členy pracují nezávisle na sobě a nepotřebují centrální řídící jednotku. To přináší velkou výhodu v případě poruchy. Porucha se týká pouze postižené části a nezpůsobí kolaps celého sytému.

Často zmiňované vyšší pořizovací náklady vůči standardní elektroinstalaci jsou vykompenzovány následnými úsporami za provoz celého objektu. Jelikož všechny přístroje pro ovládání dílčích zařízení společné komunikují, jsou schopny pracovat v součinnosti a tím efektivně využívat energii.

V závislosti na komplexnosti celého systému se úspory na energiích pohybují v řádů desítek procent. Výhodou je také jednoduché rozšíření u stávající systémové instalace bez zásadních stavebních úprav.